Administration

Stacy Byrd
Principal
Laura Moellering
Area Superintendent
Alex Byrd
Office Manager
Mikaela Kolka
Bookkeeper/School Nutrition Director

Faculty

Bonsai Room

Rochelle Cowart
Preschool Lead Teacher
mailto:rochellecowart@choiceschools.com

Acacia Room

Natasha Lee
K-1 Lead Teacher
Megan Modica
K - 1 Teacher Assistant

Bamboo Room

Sherri Roberts
K-1 Lead Teacher
Shavon Williams
K-1 Teacher Assistant

Beech Room

Katie DeDene
K-1 Lead Teacher
Jessica Powell
K-1 Teacher Assistant

Cedar Room

Brittany Weingartz
K-1 Lead Teacher
Michelle Terokowskie
K-1 Teacher Assistant

Oak Room

Cheryl Adams
K-1 Lead Teacher
Tanja Kurtovic
Lead Teacher

Redbud Room

LaRhonda Denham
K-1 Lead Teacher
Joan de St. Aubin
K-1 Teacher Assistant

Catalpa Room

Amanda Szubeczak
2-3 Lead Teacher
Jessica Rouleau
2-3 Teacher Assistant

Chestnut Room

Richard Monaghan
Lead Teacher
Tara Wilson
2-3 Teacher Assistant

Magnolia Room

Richard Monaghan
Lead Teacher
Anastasia Collins
2-3 Teacher Assistant

Palm Room

Daniel Stipanovich
Lead Teacher
Ashlee Daraban
2-3 Teacher Assistant

Sassafras Room

Erica Scott
2-3 Lead Teacher
Ramona Stewart
2-3 Teacher Assistant

Cypress Room

Rose Hess
Lead Teacher
Oliver Lyons-Kuster
4-6 Teacher Assistant

Elm Room

April Oman
4-6 Lead Teacher
Iaira Hickman
4-6 Teacher Assistant

Gingko Room

Lisa Rathbun
4-6 Lead Teacher
Cristina Ciora
4-6 Teacher Assistant

Pine Room

Bryan Coscia
4-6 Lead Teacher
Theresa Corbett
4-6 Teacher Assistant

Willow Room

Laura Berdych
4-6 Lead Teacher
John Collier
4-6 Teacher Assistant

Birch Room

Stephanie May
7-8 Lead Teacher
Marjorie Laabs
7-8 Teacher Assistant

Maple Room

Darin Howard
7-8 Lead Teacher

Specialists & Interventionists

Megan Snowa
Occupational Therapist
mailto:megansnowa@choiceschools.com
Amy Eidt
Speech Pathologist
mailto:amyeidt@choiceschools.com
Linda Parker
Social Worker
mailto:lindaparker@choiceschools.com

Title 1

Lorie Arcand
Math Interventionist - Title 1
mailto:loriearcand@choiceschools.com
Kim Geis
Reading Interventionist - Title 1
mailto:kimgeis@choiceschools.com

Special Education

Marianne LaPoint
Special Education Teacher (Elementary)
Teri Kuper
Special Education Teacher (Middle School)

Physical Education

Elvira Komini
PE Teacher

Art

Music

Custodial

Samuel Ripley
Custodian
Carrie Albright
Custodian

Child Care

Jordan Byrd
Child Care Worker